Jdi na obsah Jdi na menu
 


PAŘÍŽ 2.-7.6.2007
 

Do Paříže jsme se vydali po vlastní ose resp. vzdušné čáře poté, co se nám podařilo sehnat relativně levné letenky. Do Paříže letájí z Prahy nízkonákladové společnosti Smartwings a SkyEurope, z těch větších pak ČSA a Air France. V Paříži jsou dvě velká mezinárodní letiště Orly a letiště Charles de Gaulle. Letiště příletu je dobré si zjistit předem, zejména kvůli následné přepravě do centra města.

Letiště Charles de Gaulle je napojeno na síť příměstské železnice RER – jsou zde dvě zastávky linky B (Terminál 1a Terminál 2), při nástupu je dobré si zapamatovat, na které z nich jste, abyste poté při odletu na stejné opět vystoupili. Jízdné z letiště do centra Paříže stálo v době naší návštěvy 8,20 EUR (standardní tarif pro 5 zón).

Z letiště Orly se dostanete do centra (resp. na přestupní stanici Antony, kde můžete přesednout na vlaky RER) zvláštním vlakem tzv. Orlyvalem (speciální linka nadzemky, plně automatizovaná bez řidiče), kde platí zvláštní tarif – zaplatíte 9,30 EUR (včetně následného přípoje do centra Paříže).

Obecně je pak doprava ve vnitřní Paříži velmi jednoduchá.  Díky husté síti metra a vlaků RER se dostanete prakticky všude bez nutnosti používat autobusy.  Jízdenka pro jednotlivou jízdu je přestupní tzn. můžete na ni jezdit na různých linkách jak dlouho chcete, dokud neopustíte přepravní prostor. Lze ji koupit buď jednotlivě, nebo v sadách po 10 kusech, což je mnohem výhodnější (1 jízdenka pro vnitřní zónu stojí od července 2008 1,60 EUR, sada 10 jízdenek jen 11,40 EUR). Kupovat časové jízdenky na 1,2,3 nebo 5 dnů se ve vnitřní Paříži příliš nevyplatí resp. se vyplatí až u poměrně vysokého počtu jízd denně (např. u jednodenní jízdenky až od 8 jízd, u 5-ti denní až od 5 jízd denně).  Na druhou stranu tyto časové jízdenky na rozdíl od standardního lístku platí pro 3 zóny, takže pokud byste dojížděli do Paříže z předměstí, může to být výhodná varianta. Další informace včetně mapy sítě metra a RER najdete přímo na stránkách Pařížského dopravního podniku RATP.

Obrazek

 Hlavní dominanta Paříže - Eiffelova věž
 

Ubytovacích možností je v Paříži nepřeberné množství v různých cenových hladinách a kvalitě. Jako poměrně dobrá volba cena/výkon se jeví hotely sítě F1 (v době naší návštěvy 42 EUR za dvoulůžkový pokoj na noc), které jsou však obecně spíše u dálnic a dostupnost z nich do centra není ideální. Výjimku v tomto směru představuje hotel na Avenue de la Porte De Chatillon, kde jsme bydleli, a který je cca 10 min chůze od konečné stanice metra č.4.

Stravování – snídali jsme většinou z vlastních zdrojů (nedaleko hotelu je i supermarket), v hotelu je jinak možné přikoupit snídani za 3,90 EURa. Během dne jsme se pak stravovali různým způsobem. V centru města se většinou v restauraci dobře najíte tak kolem 12 EUR (někdy méně, někdy více). Za tuto cenu lze pořídit pizzu, ale i obědové menu o několika chodech. Velký výběr restaurací se nachází v Latinské čtvrti a v oblasti pod Montmartrem. Trochu větší problém je, pokud chcete za rozumný peníz poobědvat v okolí Louvru či Eiffelovky, ale po chvíli hledání jsme v nějaké zapadlejší uličce vždycky něco našli. Jedna Pizzerie byla i přímo vedle hotelu, ale za naprosto bezkonkurenční (cenově i chuťově) lze považovat francouzské palačinkárny, které nahrazují v Paříži naše stánky s párky v rohlíku, a kde Vám udělají za 3 – 4 EURa  palačinku naslano či nasladko. Jen na konečné námi často používaného metra č.4, byly tyto stánky dva.  

ObrazekLucemburské zahrady - příjemné místo k relaxaci prakticky v centru Paříže

Seznam památek, které lze v Paříži spatřit a navštívit nemá význam podrobně vypisovat, jednak proto, že jich je spousta a jednak pro to, že ty nejznámější asi každý dobře zná – jedna z mnoha stránek, kde je uveden jejich obsáhlý (ale nikoliv úplný) výčet je např. zde. Pokud trávíte v Paříži první neděli v měsíci a nemáte EURa na rozhazovaní, vyplatí se využít tohoto dne k návštěvě muzeí, které mají tento den vstup volný. Jejich seznam naleznete zde (na stejných stránkách se pak můžete proklikat i k seznamu muzeí, které jsou zdarma každý den nebo k seznamu muzeí, kde platí tzv. Paris Museum Pass). Z těch nejznámějších mají první neděli v měsíci vstup volný především Louvre a Musée d’Orsay. Mimo sezónu (listopad – březen) se počet institucí s volným vstupem první neděli v měsíci rozšiřuje a lze pak navštívit zadarmo např. i Pantheon nebo Vítězný oblouk. Vstup zdarma s sebou nese samozřejmě i jistá negativa v podobě vyššího počtu návštěvníků než obvykle.

 
Při plánování co navštívit je asi nejlepší postupovat geograficky a každý den se zaměřit na určitou část Paříže. Naše trasy vedly např. následovně:
 
1.       den: Kostel St. Sulpice (I) – Lucemburské zahrady – Pantheon – Sorbonna – Latinská čtvrt – Notre dame (I) – St. Chapelle
2.       den: Louvre (I) – Královský palác – Malý vítězný oblouk – náměstí Concorde - Musée d’Orsay (I)
3.       den: Sacre – cour (I) - Montmartre – Moulin Rouge + večer projížďka lodí po Seině a focení noční Eiffelovky z Trocadera
4.       den: Eiffelovka (I) – Invalidovna (I) – Velký a Malý palác – Elysejský palác – Champs Elysées – Vítězný oblouk
5.       den:  Centrum Pompidou – Forum des Halles – kostel St. Eustache (I) – Radnice – květinový trh v Cité
6.       den: po krátké návštěvě náměstí Bastily a jednoho z nejstarších náměstí v Paříži (Place des Vosges) jsme den před odletem strávili relaxací v zahradách Jardin des Palntes a Jardin du Luxemburg).
 
(I)         – označuje objekty, kde jsme byli na vnitřní prohlídce