Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rakousko 5. – 10.7.2006

  

Den 1:

Do Rakouské Solné Komory jsme se vydali autem po vlastní ose. Ubytováni jsme si našli v penziónu Regina u jezera Wolfgangsee. Cesta z Prahy zabrala cca 5 hodin (372 km přes České Budějovice a Linz). Jelikož jsme vyrazili tak někdy kolem deváté ráno, na místo jsme dorazili zhruba ve 14:00. Po ubytování a lehkém obědě z vlastních zásob jsme se vydali osvěžit do jezera. Penzion Regina není přímo u břehu jezera, ale ve vzdálenosti cca 10 – 15 minut pěší schůze od něj. Nicméně přesto majitelům penzionu patří přímo u jezera kus vlastního pozemku, který tak slouží jako privátní pláž, takže nemusíte bojovat o místo s dalšími koupání chtivými jedinci na veřejné pláži, což je docela příjemné.  Samotné koupání v jezeře pak skutečně osvěží, rozhodně to není žádné teplé kafe, takže nic pro choulostivější povahy. V jezerech Solné komory nikdy teplota vody nedosáhne úrovně českých koupališť, protože ač samy nejsou většinou nijak extrémně vysoko položeny, jsou obklopeny relativně vysokými horami a zásobovány potoky z nich.

Obrazek

Wolfgangsee

Oblast Solné Komory leží na hranici spolkových zemí Horní Rakousko a Salcbursko. Během našeho pobytu jsme zde podnikli celkem 5 výletů. Zejména při jejich směřování na Salcburskou stranu, můžu doporučit zakoupení tzv. Salcburské karty, která nám za 39 EUR (cena roku 2009: 43 EUR) na 6 dní ušetřila mnohem více peněz. V našem případě jsme na ni absolvovali jízdy lanovkami a vstupy v celkové hodnotě kolem 80 EUR. Poznámka: veškeré ceny dále, jsou ceny roku 2006.

 

 

Den 2:

Tento den jsme vyrazili na výlet do oblasti masivu Gosaukamm. Nástupním bodem pro tento výlet bylo jezero Gosausee. (Od našeho penzionu vzdálené asi 50 km.) V oblasti tohoto masivu se můžete vypravit buď na velký okruh (popis trasy zde), který je doporučován spíše na 2 dny (dle propozic zabere 8 až 10 hodin čisté chůze), nebo na kratší výlet v okolí jezera.

Obrazek

Pastviny nedaleko Stuhlalm

 

Pokud vyjedete lanovkou (cena 10,70 EUR, pro držitele karty zdarma) od Gosausee (937 m) ke Gablonzer hütte (1550 m), nabízí se tůra na Stuhlalm (1446 m), přičemž je na Vás, zda zvolíte náročnou cestu přes Gr. Donnerkogel (2054 m) a Strichkogel (2035 m) nebo variantní méně náročnou trasu, která nevede přes vrcholy. Ideálně můžete jít jednou cestou tam a druhou zpět a vytvořit tak okruh. Úsek Gr. Donnerkogel -  Strichkogel je však pro běžného turistu docela obtížný (řetězy na skalách). V chatě Stuhlalm popřípadě o pár set metrů dále v Theodor-Körner hütte se můžete občerstvit (zdejší Gulaschsuppe je vynikající).

Obrazek

Pohled od horní stanice lanovky dolů ke Gosausee

 

Náročnější turisté mohou vyrazit od Gosausee na několikadenní výlet na Hoher Dachstein (2 996 m) s přenocováním v Adamekhütte (2 196 m), která je od Gosausee vzdálena cca 6 hodin chůze. Informace (v němčině) o jednotlivých trasách či chatách v tomto regionu najdete např. i na tomto webu.

 

 

 

Den 3:

Další den jsme pojali poněkud neturisticky a rozhodli jsme se (trochu i s ohledem na počasí) provést během dne pouze několik krátkých vycházek v oblasti údolí Lammertal (tj. mezi Abtenau a Gollingem), mezi kterými jsme se přesunovali autem.

Obrazek

 

Soutěska Lammerklamm

 

Nejdříve jsme navštívili soutěsku Lammerklamm (2,5 EUR, pro držitele karty zdarma), poté Gollingský vodopád (2,5 EUR, pro držitele karty zdarma) a soutěsku Salzachu (2,5 EUR, pro držitele karty zdarma). Při zpáteční cestě jsme se pak v Abtenau povozili na letní bobové dráze (9 EUR, pro držitele karty zdarma) a zrelaxovali procházkou po kolonádě a zámeckém parku v Bad Ischlu. Bad Ischl jsou lázně, které dýchají atmosférou staré rakouské monarchie, která je tu živená zejména kultem císařovny Sisi, která tu často pobývala. Do parku v okolí tzv. Kaiservilly se normálně platí vstupné 3,50 EUR, ale držitelé karty tam mohou jít zdarma (to však již neplatí o samotném letním sídle císařovny, kam je nutné v případě zájmu vstup zaplatit).

Den 4:

Dnes vyrážíme do hlavního města regionu Salcburku (cca 40 km jízdy autem). V rámci Salcburské karty si libovolný ze 6 dnů její platnosti můžete „aktivovat“ její platnost na 1 den i pro památky přímo v Salcburku (zapsáním příslušného data na její zadní stranu). Výlet do Salcburku jsme původně chtěli začít výjezdem lanovkou (18 EUR, pro držitele karty zdarma) a krátkou procházkou na vrcholu Untersberg s výhledem na Salcburk a okolí. Nicméně počasí nám nepřálo, viditelnost byla nulová a tak jsme se rozhodli tento bod programu vypustit.

Obrazek

Pohled na centrum Salcburku a Salcburskou pevnost z protějšího kopce

Prohlídku Salcburku jsme začali prohlídkou pevnosti, ústřední dominanty města (cena 10 EUR, pro držitele karty zdarma). Dále jsme ještě navštívili katakomby na hřbitově těsně pod pevností (1 EURo, pro držitele karty zdarma) a dům, kde žil W.A.Mozart (6 EUR, pro držitele karty zdarma). Nabídka objektů přístupných v Salcburku zdarma díky kartě je velmi pestrá a každý si jistě vybere, co by ho mohlo zajímat (úplný seznam zde).

Obrazek

Zámecké zahrady v Hellbrunu

My jsme byli po výše zmíněných prohlídkách městskou turistikou docela unavení a zbytek dne jsme chtěli strávit poněkud přírodněji (vypuštěním ranního výletu na Untersberg jsme měli relativně dost času). Rozhodli jsme se proto přesunout do Hellbrunu (předměstí Salcburku), kde jsme navštívili zahrady místního zámku a zde umístěné „wasserspiele“ (8,50 EUR, pro držitele karty zdarma) a zbytek dne jsme strávili v sousední zoologické zahradě (8,20 EUR, pro držitele karty zdarma). 

 

Den 5:

Dnes jsme se rozhodli zůstat u Wolfgangsee a zdolat horu na protější straně jezera – Schafberg. Tentokrát jsme se rozhodli dobýt vrchol bez pomoci lanovky. Mezi výchozím bodem (městečko St.Wolfgang na břehu Wolfgangsee) a vrcholem je převýšení cca 1250 metrů.

Obrazek

Výhled na Wolfgangsee z vrcholových partií Schafbergu

 

Do St. Wolfgangu jsme nakonec jeli autem (15 minut jízdy), protože jsme nechtěli být závislí na lodním spojení přes jezero při našem návratu (lodě nejezdí příliš často). Turistická značka udává dobu chůze ze St. Wolfgangu k vrcholu 3,5 hodiny, ale reálně se to dá ujít za kratší dobu. Nicméně je skutečně třeba počítat s tím, že se jde celou dobu do kopce. Nejnázorněji je to vidět z přiloženého obrázku (stezka částečně, zejména v horních partiích, kopíruje trasu lanovky).

Obrazek

Možnost občerstvení je i na vrcholu Schafbergu

 

Z Schafbergu jsme chtěli původně sestupovat pěšky přes Mönichsee, ale počasí nám nepřálo. Proto jsme sjeli zpět do St. Wolfgangu lanovkou (cena 13 EUR, Salcburská karta zde neplatí). Aktuální ceník a jízdní řád Schafbergské lanovky a lodní dopravy na Wolfgangsee najdete zde.   

  

 

 

 

 

Den 6:

Poslední den našeho pobytu jsme hledali možnost kratší dopolední procházky někde v okolí Wolfgangsee, protože jsme kolem oběda chtěli vyrazit zpět.  Nakonec jsme vyjeli lanovkou (EUR 18, pro držitele karty zdarma) ze St.Gilgenu na Zwölferhorn a zde podnikli nenáročnou okružní procházku po hřebeni.

Obrazek

Výhled z Zwölferhornu na St. Gilgen

 

V seznamu turistických cest okolí Wolfgangsee, které naleznete zde, je tato trasa označena jako „Zwölferhorn Panorama circular path“. Existuje i její delší a náročnější varianta na webu označená jako „Illinger-Alm-Circuit“. V bezprostředním okolí Wolfgangsee se dá podniknout ještě celá řada dalších výletů, které jsou většinou dobře popsány právě na výše uvedených webových stránkách. Pro náročnější turisty se nabízí např. tzv. „Vormauer trail“ s výchozím bodem v St.Wolfgangu (s možností prodloužení na Mönichsee či dokonce na Schafberg) nebo trek ke Swarzensee a zpět.

Obrazek

Procházka po hřebeni

 

Nenáročnou turistiku lze provozovat pak prakticky kdekoliv v bezprostředním okolí jezera (celá okružní trasa kolem jezera je však poměrně dlouhá – 27 km). Za pozornost by možná stála i návštěva nedaleké oblasti Postalm. Každopádně Solná Komora je velmi pěkné místo pro trávení turisticky zaměřené dovolené a nezbývá než doufat, že se sem ještě někdy vrátím a navštívím místa, která jsme tentokrát navštívit nestihli.